Never quite liked the term Regional Rat as I am usually pulling for them on Saturday, but here the teams that won their way into the next round from humble regular seasons.
CLASS 4A
MICHIGAN CITY REGIONAL
Valpo (20-5) vs. Riley (18-6)
Gary West (20-4) vs. Elkhart (14-11)
Regional Rat: Elkhart - Entered Sectional 11-11 then went big game hunting knocking off traditional powers Concord, Warsaw, and Penn with a collective record of 37-28.
LOGANSPORT REGIONAL
Homestead (25-0) vs. Carmel (22-2)
Carroll (18-6) vs. Lafayette Jeff (24-2)
SOUTHPORT REGIONAL
Lawrence North (25-2) vs. Ben Davis (14-11)
Mount Vernon (17-6) vs. Plainfield (23-2)
SEYMOUR REGIONAL
Bloomington South (23-4) vs. Jeff (15-6)
Center Grove (14-6) vs. Reitz (16-4)
CLASS 3A
SOUTH BEND REGIONAL
St. Joe (19-4) vs. Twin Lakes (21-4)
Hammond (17-1) vs. New Prairie (19-7)
NEW CASTLE REGIONAL
NorthWood (15-8) vs. New Castle (9-15)
Mississinewa (17-8) vs. Leo (21-4)
Regional Rat: New Castle - Entered Sectional 7-15 then avenged previous loss to Delta and dropped 17-4 Hamilton Hts in the final.
GREENCASTLE REGIONAL
Northview (17-7) vs. Beech Grove (18-5)
Guerin Catholic (19-3) vs. Greencastle (21-6)
WASHINGTON REGIONAL
Heritage Hills (19-3) vs. Silver Creek (21-4)
Connersville (17-7) vs. Sullivan (21-3)
CLASS 2A
NORTH JUDSON REGIONAL
Boone Grove (18-6) vs. Bowman (11-12)
Churubusco (21-4) vs. Blackhawk (24-3)
Regional Rat: Bowman Academy - Entered Sectional 8-12 then defeated Andrean, Illiana Christian and Avenged a previous 20 point loss to Marquette in the championship.
LAPEL REGIONAL
Blackford (23-4) vs. Wapahani (18-7)
Rossville (17-7) vs. Rochester (18-1)
GREENFIELD REGIONAL
Parke Heritage (24-3) vs. Triton Central (13-8)
Shenandoah (24-3) vs. Covenant Christian (22-4)
SOUTHRIDGE REGIONAL
Paoli (16-5) vs. Southridge (15-10)
Southwestern (21-5) vs. Linton (23-4)
CLASS 1A
TRITON REGIONAL
Triton (19-5) vs. Caston (10-15)
Fremont (12-11) vs. Kouts (26-2)
Regional Rat: Caston - Entered Sectional 7-15 then defeated South Newton, Tri-County (both struggling this season) before avenging a ten-point loss to North WHite in the title contest.
FRANKFORT REGIONAL
Cowan (15-8) vs. Lafayette Central Catholic (8-10)
Seton Catholic (9-9) vs. Southwood (15-10)
Regional Rat: Central Catholic - Entered Sectional 6-10 then easily downed Faith Christian beofr ekncking off favored Covington in championship.
Regional Rat: Seton Catholic - Entered Sectional 6-9 then downed Randolph Southern and union City before beating slightly favored BRV.
MARTINSVILLE REGIONAL
Southwestern (13-10) vs. Bethesda Christian (18-7)
Tindley (16-9) vs. Shakamak (10-12)
Regional Rat: Shakamak - Entered Sectional 8-12 then topped WRV and avenged previous loss to North Central in title.
Regional Rat: Southwestern - Entered Sectional 10-10 then beat Hauser and Rising Sun before avenging previous loss to Morristown.
LOOGOOTEE REGIONAL
Barr-Reeve (25-2) vs. Trinity Lutheran (12-13)
Lanesville (17-7) vs. Evansville Day (13-5)
Regional Rat: Trinity Lutheran - Entered Sectional 9-13 then knocked off Crothersville and Edinburgh before avenging previous loss to West Washington.
CLASS 4A
MICHIGAN CITY REGIONAL
Valpo (20-5) vs. Riley (18-6)
Gary West (20-4) vs. Elkhart (14-11)
Regional Rat: Elkhart - Entered Sectional 11-11 then went big game hunting knocking off traditional powers Concord, Warsaw, and Penn with a collective record of 37-28.
LOGANSPORT REGIONAL
Homestead (25-0) vs. Carmel (22-2)
Carroll (18-6) vs. Lafayette Jeff (24-2)
SOUTHPORT REGIONAL
Lawrence North (25-2) vs. Ben Davis (14-11)
Mount Vernon (17-6) vs. Plainfield (23-2)
SEYMOUR REGIONAL
Bloomington South (23-4) vs. Jeff (15-6)
Center Grove (14-6) vs. Reitz (16-4)
CLASS 3A
SOUTH BEND REGIONAL
St. Joe (19-4) vs. Twin Lakes (21-4)
Hammond (17-1) vs. New Prairie (19-7)
NEW CASTLE REGIONAL
NorthWood (15-8) vs. New Castle (9-15)
Mississinewa (17-8) vs. Leo (21-4)
Regional Rat: New Castle - Entered Sectional 7-15 then avenged previous loss to Delta and dropped 17-4 Hamilton Hts in the final.
GREENCASTLE REGIONAL
Northview (17-7) vs. Beech Grove (18-5)
Guerin Catholic (19-3) vs. Greencastle (21-6)
WASHINGTON REGIONAL
Heritage Hills (19-3) vs. Silver Creek (21-4)
Connersville (17-7) vs. Sullivan (21-3)
CLASS 2A
NORTH JUDSON REGIONAL
Boone Grove (18-6) vs. Bowman (11-12)
Churubusco (21-4) vs. Blackhawk (24-3)
Regional Rat: Bowman Academy - Entered Sectional 8-12 then defeated Andrean, Illiana Christian and Avenged a previous 20 point loss to Marquette in the championship.
LAPEL REGIONAL
Blackford (23-4) vs. Wapahani (18-7)
Rossville (17-7) vs. Rochester (18-1)
GREENFIELD REGIONAL
Parke Heritage (24-3) vs. Triton Central (13-8)
Shenandoah (24-3) vs. Covenant Christian (22-4)
SOUTHRIDGE REGIONAL
Paoli (16-5) vs. Southridge (15-10)
Southwestern (21-5) vs. Linton (23-4)
CLASS 1A
TRITON REGIONAL
Triton (19-5) vs. Caston (10-15)
Fremont (12-11) vs. Kouts (26-2)
Regional Rat: Caston - Entered Sectional 7-15 then defeated South Newton, Tri-County (both struggling this season) before avenging a ten-point loss to North WHite in the title contest.
FRANKFORT REGIONAL
Cowan (15-8) vs. Lafayette Central Catholic (8-10)
Seton Catholic (9-9) vs. Southwood (15-10)
Regional Rat: Central Catholic - Entered Sectional 6-10 then easily downed Faith Christian beofr ekncking off favored Covington in championship.
Regional Rat: Seton Catholic - Entered Sectional 6-9 then downed Randolph Southern and union City before beating slightly favored BRV.
MARTINSVILLE REGIONAL
Southwestern (13-10) vs. Bethesda Christian (18-7)
Tindley (16-9) vs. Shakamak (10-12)
Regional Rat: Shakamak - Entered Sectional 8-12 then topped WRV and avenged previous loss to North Central in title.
Regional Rat: Southwestern - Entered Sectional 10-10 then beat Hauser and Rising Sun before avenging previous loss to Morristown.
LOOGOOTEE REGIONAL
Barr-Reeve (25-2) vs. Trinity Lutheran (12-13)
Lanesville (17-7) vs. Evansville Day (13-5)
Regional Rat: Trinity Lutheran - Entered Sectional 9-13 then knocked off Crothersville and Edinburgh before avenging previous loss to West Washington.